czerwca 13, 2020

Podstawy Pielęgnacji - kremy, sera, maseczki.




Pamiętajmy o szyi, na nią też nakładamy wszystko to co na twarz!

Serum do twarzy - humektantowe, olejowe?


Co to jest serum ?

Serum to skoncentrowany kosmetyk ( ma więcej składników aktywnych ), który daje naszej skórze porządnego kopa. Działa mocniej i lepiej niż krem.

Jak używać serum ?

Ważne przed nałożeniem serum jest dokładne oczyszczenie twarzy, warto również spryskać twarz hydrolatem lub przetrzeć tonikiem czy płynem micelarnym. 

Serum lekkie/humektantowe

Serum nakładamy pod krem, ale czekamy chwilkę aż się wchłonie. Lekkie serum jest świetne na dzień pod makijaż zamiast kremu.

Serum olejowe 

Serum olejowe warto sprawdzić w kombinacji na krem. Nakładamy krem, czekamy aż się wchłonie i na to serum olejowe. Serum olejowe sprawdza się idealnie na noc ( oleje mogą zapychać, więc ważne jest aby dobrać odpowiednie serum - o olejach poczytacie dalej ).

A jak często można je stosować ? 

Zależy jakie serum macie w swojej kosmetyczce i czego potrzebuje wasza cera. Najważniejsze aby obserwować swoją skórę, bo nie ma jednej odpowiedzi. Serum można włączyć do codziennej pielęgnacji lub stosować od czasu do czasu/w formie kuracji gdy nasza skóra potrzebuje trochę więcej odżywienia. Ja serum olejowe stosuję co 2 dni, moja cera tak lubi najbardziej.

Kiedy nie używać serum ?

Serum z witaminą A nie powinno być stosowane gdy wychodzimy na słońce podobnie jak serum z olejkami z cytrusów. Sprawdzajcie dokładnie etykiety!

Jakie serum wybrać ?

Osoby z cerą tłustą i trądzikową powinny stosować sera lekkie, wodne lub z lekkimi, niezapychającymi olejami np. olej z pestek malin, olej tamanu, olej konopny. Olejek herbaciany w serum też pomoże w walce z niedoskonałościami, ponieważ ma działanie antybakteryjne. Mi bardzo dobrze sprawdzało się mezo serum Bielendy z kwasami, które też są dobre dla takiej cery. ( Na kwasy trzeba uważać i odpowiednio ich używać, bo można zrobić sobie krzywdę jeźeli nieumiejętnie się nimi posłużymy).

Osoby z cerą dojrzałą mogą używać serum na olejach o działaniu przeciwzmarszczkowym np. olej arganowy. Takie serum jest zwykle bogatsze w składniki aktywne i cięższe. Warto szukać kosmetyków z koenzymem Q10 i peptydami. Dobry jest też retinol czyli witamina A, ale na noc. Ta witamina nie lubi słońca. Olejek z opuncji figowej też działa cuda.

Osoby z cerą naczynkową powinny spróbować serum z witaminą C ( ważne, by była ona stabilna, a serum odpowiednio przechowywane ). Dobrym składnikiem jest również wyciąg z kasztanowca czy hydrolat z róży.

Kremy do twarzy


Kremy to mieszkanka wody/hydrolatów, humektantów i olei. Krem zawiera wszsytko co niezbędne i może być jedynym elementem pielęgnacji twarzy ( po demakijażu i oczyszczaniu ) jeśli cera nie jest zbyt wymagająca. Wiele osób pyta się mnie czy musi kupować dwa kremy czy wystarczy tylko jeden. To zależy od kremu i od tego co on ma robić. Skóra w nocy regeneruje się, więc wtedy jest najlepszy moment na moc substancji aktywnych a w dzień wystarczy skórę odżywić, nawilżyć i ochronić. Uwielbiam kremy ciężkie, tłuste, które świetnie odżywiają moją skórę i przygotowują ją na poranną pielęgnacje. Po takich kremach skóra rano wymaga tylko delikatnego kremu, który szybko się wchłania i można nakładać makijaż. Używając kosmetyków/podkładów mineralnych bardzo ważne jest to aby skóra była odpowiednio odżywiona, więc tłuste kremy na noc są świetnym rozwiązaniem. Jestem zwolennikiem posiadania dwóch kremów, jednego na dzień a drugiego na noc. Kremy uniwersalne z jednej strony są fajne, bo nie wszyscy lubią mieć wiele kosmetyków, ale mają też swoje wady a minowicie nie mają filtrów UV, więc trochę się to mija z celem, bo na noc są zbyt lekkie a w dzień nie chronią przed słońcem. 

Kremy na noc są tylko na noc, bo mogą zwierać składniki fotouczulające czyli np. retinody, pochodne witamin A, niektóre olejki eteryczne mogą być m.in. olejek z bergamotki czy pomarańczy. Niektóre zioła i ekstrakty roślinne, główną rośliną jest dziurawiec. Kwasy hydroksylowe (AHA, BHA). Zawyczaj są  też bardziej bogate, tłustsze i nie nadają się pod makijaż.

Silikony/parafina w kremie?

Nie! Silikony nie zawsze są złe, ale w pielęgnacji twarzy/ciała są zbędne. Zarówno masła, oleje jak i silikony oraz parafina ograniczają TEWL, ale silikony i parafina robią tylko i wyłącznie tą jedną rzecz. Oleje i masła poza ograniczaniem TEWL mają cały wachlarz dobroczynnych substancji. Opowiem o tym na przykładzie popularnego masła shea i oleju jojoba.

Masło shea - jest bogate w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, sterole, witaminy A, E i F. Ma działanie przeciwzapalne. Jest naturalnym zamiennikiem wazeliny.

Olej jojoba - ten olej bogaty jest w witaminę E, fitosterole, kwasy tłuszczowe oraz skwalen. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki budowie zbliżonej do sebum olej jojoba wspomaga zmniejszać przetłuszczanie skóry.

*TEWL - ( Trans Epidermal Water Loss) czyli przeznaskórkowa ucieczka wody.

Humektanty:

Humektanty to silnie higroskopijne substancje, które dobrze rozpuszczają się w wodzie. Mają zdolność do trwałego wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia. Są w pewnym sensie magazynierami wody, zwiększają zawartość wody w naskórku. Wiążą wodę w skórze, dzięki temu skóra staje się nawilżona, napięta i bardziej elastyczna. Humektanty są to nieokluzyjne składniki nawilżające, powinny być łączone z emolientami, jedynie przy cerze tłustej mogą być używane same, chociaż poleca się i tak łączyć je z emolientami. Humektanty nie mają działania komedogennego tzn. nie powodują zatykania porów skóry. Bardzo ważne jest to aby przy używaniu humektantów używać emolientów aby zmniejszyć TEWL ( przeznaskórkową utratę wody ). Są to między innymi : kwas hialuronowy, aminokwasy, mleczany, mocznik, glicerynę, glikole, aloes, hydrolat różany, miód, d-pantenol. Humektanty są świetne pod krem, potęgują działanie nawilżające kremu.

Oleje w pielęgnacji

Przy wyborze odpowiedniej pielęgnacji warto zwrócić uwagę na oleje. Nieodpowiednio dobrany może nas "zapychać". Olej roślinny powinien być nierafinowany, tłoczony na zimno, zamknięty w butelce z ciemnego szkła i bez żadnych dodatków (wit E jest dobrym dodatkiem do olei, pomaga przedłużyć im życie, przeciwdziała jełczeniu). Olej aby działał tak jak trzeba musi być odpowiednio używany. Niektóre cery wcale nie potrzebują smarowania ich olejem, bo są odpowiednio odżywione, wtedy warto wybrać coś lżejszego m.in. krem wodno-humektantowo-olejowy. Dostarczy skórze tyle ile potrzeba. Oleju nigdy nie nakładamy na suchą skórę, bo sam olej nie nawilża a ogranicza TEWL ( transepidermalną utratę wody ). Pod olej musicie nałożyć mieszankę wodno-humektantową. 

Oleje schnące to takie , które w składzie zawierają ponad 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych ( najlepsze do cery trądzikowej ). Bardzo łatwo się wchłaniają.

Oleje półschnące to takie które zawierają nie mniej niż 20% i nie więcej niż 50 % wielonienasyconych kwasów tłuszczowych ( najlepsze do cery normalnej i mieszanej ). Dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej twarzy.

Oleje nieschnące to takie w których znajduje się nie więcej niż 20% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ( najlepsze do cery suchej i dojrzałej ). Takie oleje długo się wchłaniają.

Maseczki czy to konieczność?


Maseczki wykonujemy zazwyczaj co 2-3 dni, ale nie jest to niezbędne. Maseczki to bardziej uzupełnienie pielęgnacji, etap, który praktycznie każdy może pominąć, ale jest niesamowicie przyjemny.

Jaka maseczka do jakiej cery?

Do cery trądzikowej/mieszanej czy z niedoskonałościami fajnie sprawdzają się maseczki na bazie glinek. Do cery suchej z ogromną ilością składników nawilżających np. z algami, sorbitolem. Do cery dojrzałej te z retinolem, paptydami, witaminą C czy koenzymem Q10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © fuksja , Blogger